wtorek, 27 maja 2014

Festival Court Francophone de Pologne na Facebook'u

Polecam wam stronę na Facebook'u - fanpage Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego w Zielonej Górze
https://www.facebook.com/fcfpologne

Tam też znajdują się zdjęcia autorstwa p. W.Czulaka z 10.edycji festiwalu, w którym braliśmy udział ( te i inne...)







Film z warsztatów filmowych Zielona Góra


sobota, 24 maja 2014

Sukces naszych filmowców na Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego

W dniach 22-23 maja 2014 z Zielonej Górze odbywał się 10. Ogólnopolski Festiwal Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego (Festival Court Francophone de Pologne), którego „bohaterką” była Rura - le Tuyau. Do festiwalowego konkursu został zgłoszony film „Transition” inspirowany książką Antoine’a de Saint-Exupery „Mały Książę”, zrealizowany przez AGF Zoom z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu. Film ten został dobrze przyjęty przez publiczność i doceniony przez jury pod przewodnictwem reżysera Rafaela Lewandowskiego i zdobył nagrodę w kategorii gimnazjalnej. 

Biorący udział w festiwalu przedstawiciele naszej szkoły (Miłosz Latosi, Kornelia Głowacka, Jakub Lesiński, Łukasz Budzyński i Magdalena Madajczyk-Głowacka) nie kryli swej radości z otrzymanej nagrody, ponieważ wiele prezentowanych na pokazie filmów było ciekawych, o wysokich walorach artystycznych
i technicznych, a ujęcie tematu oryginalne. Poza produkcjami z Polski publiczność obejrzała konkursowe filmy z Francji i Czech, a poza konkursem filmy zrealizowane przez Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, najlepsze obrazy festiwalu Off-Courts 2013z Trouville (Francja), a także film fabularny „Kret” w reżyserii francuskiego reżysera polskiego pochodzenia Rafaela Lewandowskiego. Po filmie odbyła się dyskusja publiczności z jego twórcą.. Festiwalowi goście mogli też podziwiać prezentowane w holu kina „Nysa” fotografie Władysława Czulaka i prace plastyczne studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, których tematem, podobnie jak tematem filmów 10 edycji festiwalu, była „Rura”.

W drugim dniu festiwalu uczestnicy brali udział w wybranych przez siebie warsztatach. Nasza grupa wybrała atelier „Animacja: Pikslacja i Stop Motion” w prowadzeniu Yanna Dantzera, profesora sztuk plastycznych
i kina audiowizualnego z Francji. Warsztaty, festiwal i towarzyszące mu wydarzenia artystyczne były dla nas wspaniałą przygodą, okazją do wymiany poglądów, spotkania ciekawych ludzi, pasjonatów kina i zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Wróciliśmy z Zielonej Góry pełni pomysłów na dalsze projekty i działania, ciekawi, jaki będzie temat kolejnej edycji FCFP, bo z pewnością podejmiemy kolejne wyzwanie w tym artystyczno-językowym projekcie.



Prowadzący festiwal: Edyta Kuczkowska
 i Philippe Michalski z przewodniczącym jury - Rafaelem Lewandowskim

Moment wręczania nagród

Dyplom  dla AGF Zoom

Uczestnicy festiwalu

Warsztaty filmowe w BWA

Warsztaty filmowe

Warsztaty filmowe

Warsztaty - prowadzący Yann Dantzer

Warsztaty - wraz z grupą z czeskiego Ołomuńca

Warsztaty filmowe

poniedziałek, 19 maja 2014

Trwa Festiwal w Cannes

W dniach 14-25 maja odbywa się filmowy festiwal w Cannes. To już jego 67.edycja!


Plakat zainspirowany został filmem Felliniego


Relacje publikuje codziennie  m.in.Gazeta Wyborcza

« Un vœu pour la planète » - konkurs



Do 5 czerwca br. można nadsyłać prace konkursowe (na adres education-outreach@un.org ):plastyczne lub pisemne,oparte na "Małym Księciu", temat prac: Les valeurs du Petit Prince sont-elles des valeurs universelles aujourd’hui ?

Więcej o konkursie na stronie Instytutu Francuskiego oraz na plakacie poniżej.

Ogłoszenie o konkursie http://fipf.org/sites/fipf.org/files/concours-contest-petit_prince.pdf

Książeczka http://fipf.org/sites/fipf.org/files/livret-lpp-onu-oif_ok_0.pdf





niedziela, 11 maja 2014

W najpiękniejszym mieście świata

Grupa uczniów i nauczycieli naszego Gimnazjum w dniach 5-9 maja br. przebywała na wycieczce w Paryżu. W stolicy Francji zobaczyliśmy najważniejsze zabytki sztuki i architektury, m.in. katedrę Notre Dame, Sainte Chapelle, Pałac Inwalidów i Mauzoleum Napoleona, bazylikę Sacré Coeur, Łuk Triumfalny. Panoramę miasta podziwialiśmy z Wieży Eiffel’a i wzgórza Montmartre, w Luwrze oglądaliśmy eksponaty znane nam do tej pory jedynie ze zdjęć zamieszczanych w podręcznikach historii, języka polskiego czy sztuki. Przyjemnością był rejs statkiem po Sekwanie i oglądanie zabytków z innej nieco perspektywy. Pałac królewski w leżącym niedaleko Paryża Wersalu i jego ogrody zachwyciły nas swoimi rozmiarami, przepychem i bogatą historią. Poruszając się po francuskiej stolicy natrafialiśmy też na liczne ślady polskości w tym mieście, na przykład Hotel Lambert, Bibliotekę Polską, groby Polaków na cmentarzu Père Lachaise (m.in. Fryderyka Chopina czy Klementyny Hoffmanowej), dom, w którym mieszkał i zmarł Chopin, dom Marii Skłodowskiej-Curie). Zdobyliśmy wiele ciekawych informacji o historii miasta i jego współczesnym obliczu. Uważny obserwator mógł potwierdzić, że określenia Paryża mianem : „miasto świateł”, „miasto miłości”, „najpiękniejsze miasto świata”, „stolica mody”, „stolica twórczości”, „stolica gastronomii” czy też „stolica sztuki życia” są trafne i odzwierciadlają oblicza stolicy Francji. Ten krótki, pełen nowych wrażeń pobyt w Paryżu zapewne wzbudził w wielu z nas chęć powrotu do tego miasta, które niezmiennie zachwyca turystów z całego świata. Życzę, aby to marzenie się spełniło. Paryż „wart jest mszy” (pamiętacie- Henryk IV!), wart jest dokładnego zwiedzenia i poznania jego architektury, muzealnych kolekcji, swoistego klimatu poszczególnych dzielnic.

https://www.facebook.com/events/156042381262499/

Przed katedrą Notre Dame de Paris

Wieża Eiffel'a - symbol Paryża

Widok z wieży Eillel'a

Zmęczeni, ale słuchamy wyjaśnień pilota

Pola Elizejskie - tu m.in.przechadzają się celebryci

La Defence - dzielnica biznesu z nowoczesną architekturą

10.Festival Court Francophone de Pologne






Film zrealizowany przez naszych gimnazjalistów na festiwalu filmowym



Film „Transition” zrealizowany przez Amatorską Grupę Filmową Zoom działającą przy naszej szkole został zakwalifikowany do 10. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego i zostanie zaprezentowany publiczności w pierwszym dniu imprezy trwającej od 22 do 23 maja br. w Zielonej Górze. Reprezentanci naszego gimnazjum wezmą udział w festiwalu i towarzyszących mu warsztatach filmowych, z których powstanie relacja, a po festiwalu film zostanie opublikowany w sieci. Mamy nadzieję, że „Transition” spodoba się nie tylko widzom, ale znajdzie też uznanie jury. Festiwal odbywa się pod patronatem m.in. Ambasady Francji w Polsce i Instytutu Francuskiego.

sobota, 3 maja 2014

Nowy numer magazynu LCF dostępny online

Zachęcam do lektury, szczególnie polecam artykuły, którym towarzyszą nagrania tekstów na  https://soundcloud.com/lcf-magazine:

Festival Court Francophone de Pologne



22 i 23 maja 2014 w Zielonej Górze odbędzie się 10 edycja festiwalu fcfpOLOGNE, na którym zaprezentowany zostanie film”Transition” zrealizowany przez naszą Amatorską Grupę Filmową ZOOM. O wynikach konkursu poinformujemy w relacji z festiwalu i warsztatów filmowych. Cieszymy się, że film zrealizowany przez naszych uczniów, został wybrany przez organizatorów i zostanie zaprezentowany festiwalowej publiczności!

Po festiwalu filmy konkursowe będzie można również obejerzeć w internecie http://www.dailymotion.com/FCFPologne

Zobaczcie również fcfpOLOGNE na Facebook’u