środa, 29 października 2014

Gofry

Ten wyrób cukierniczy jest charakterystyczny dla Belgii, Holandii, pólnocnej części Francji, regionów alpejskich Włoch oraz francuskojęzycznej Szwajcarii. Najczęściej występują w wersji na słodko, z owocami i bitą śmietaną, ale można przygotować też wersję "wytrawną", np z serem.
Jak wiele rodzajow gofrów można wyróżnić, zobaczcie: http://fr.wikipedia.org/wiki/Gaufre_%28cuisine%29#Typologie

Trudno określić, kiedy gofry pojawiły się na stołach, ale wiadomo,że były znane  w Paryżu już w XIIIw., a przepisy wielokrotnie się zmieniały, dziś można skosztować wielu rodzajów tego przysmaku. Przygotowanie gofrów nie jest zbyt trudne, czego postaramy się dowieść na najbliższej lekcji, wypróbowując jeden z przepisów.








Les Gaufrières, début XXe siècle.

 Zródła:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Gaufre_%28cuisine%29
http://www.flickr.com/photos/42399206@N03/4223376411/

środa, 22 października 2014

Mały Książę - jedna z ulubionych lektur

 Warto posłuchać i obejrzeć!

Pozdrowienia z Rumunii



Lubimy niespodzianki! Wczoraj otrzymaliśmy przesyłkę Rumunii. Napisali do nas uczniowie z klasy 2A (nauczyciel Elena Ailincai) ze szkoły COLEGIUL NATIONAL COSTACHE NEGRI z Galati (polska nazwa: Gałacz) , z którą we wrześniu realizowaliśmy projekt z okazji Europejskiego Dnia Języków. Nasi przyjaciele chcieli w ten sposob podziękować nam za film przygotowany w ramach projektu. :)
W paczce znalazło się ponad trzydzieści kartek z pozdrowieniami napisanych przez siedmio- i ośmiolatki, album z fotografiami miasta i płyty z filmami przedstawiającymi zabytki, kulturę i ekonomię regionu znajdującego się we wschodniej części Rumunii.

Na lekcji języka francuskiego obejrzeliśmy materiały, w najbliższym czasie przygotujemy listy i kartki dla naszych małych korespondentów.

Dziękuję pani Ilonie Terescenco za pomysł!

 



 






wtorek, 21 października 2014

VI FESTIWAL KULTUR REGIONÓW EUROPY - RUMUŃSKA WOŁOSZCZYZNA




Dom Bretanii i Rumuński Instytut Kultury zapraszają na:

VI FESTIWAL KULTUR REGIONÓW EUROPY

RUMUŃSKA WOŁOSZCZYZNA

22-26 października 2014

Po raz szósty Dom Bretanii organizuje w październiku Festiwal Kultur Regionów Europy. Po raz pierwszy w historii Festiwalu działania odbywać się będą jednocześnie w Poznaniu, Koninie i Kaliszu. W tym roku zapraszamy na spotkanie z Wołoszczyzną, historyczną, rumuńską krainą położoną między Karpatami i Dunajem. Wydarzeniem artystycznym Festiwalu jest koncert Marii Răducanu, ikony rumuńskiej sceny muzycznej, znanej polskiej publiczności między innymi z występów na krakowskim Festiwalu Kultury Żydowskiej czy wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a także ze znakomitego albumu „Ziori” wydanego przez wytwórnię płytową Tzadik Johna Zorna. Artystka zaprezentuje 25 października w klubie Blue Note w Poznaniu wołoskie pieśni w jazzowej interpretacji. Akompaniował jej będzie berliński kompozytor i pianista Niko Meinhold. http://bluenote.poznan.pl/event/maria-raducanu-rumunia-fest-noz/.

Miłośników tańców w kręgu zapraszamy również na FEST-NOZ, wspólną zabawę muzyczno-taneczną nawiązującą do tradycyjnych, bretońskich zabaw ludowych, który odbędzie się tuż po koncercie Marii Răducanu & Niko Meinholda, o godz. 21.30, również w Blue Note. Na scenie wystąpią bretońscy muzycy: Pierrick Lemou (skrzypce) oraz Yann-Fanch Perroches (akordeon diatoniczny).


Organizatorzy Festiwalu zapraszają również do wzięcia udziału w scenicznej adaptacji słuchowiska „Mistrz Manole” (Teatr Polskiego Radia) w reż. Darka Błaszczyka & Zbyszka Olkiewicza i opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa, która odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (23.10, g.18.00) oraz w Domu Bretanii (24.10. g.19.00).


Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Chcemy odkrywać z Państwem Rumunię, Wołoszczyznę, poprzez ich niesamowitą różnorodność zapisaną w osobistych historiach, wydarzeniach, miejscach i krajobrazach. Program Festiwalu obejmuje: wykłady (dr Tomasz Klimkowski oraz dr Emilia Ivancu [Zakład Rumunistyki IFR UAM], Tomasz Ogiński, Michał Jurecki), spotkania autorskie (Michał Kruszona, dr Emilia Ivancu), projekcje filmów (Kino rumuńskie w Kinie Muza 23.10, pokazy filmów w Domu Bretanii, CKiS Konin, CKiS Kalisz), wystawę fotografii „VALAHIA. CAŁOŚĆ Z FRAGMENTÓW” (CKiS Konin, CKiS Kalisz), koncerty, spektakle, warsztaty językowo-kulturowe dla dzieci i dorosłych (dzięki współpracy z Zakładem Rumunistyki IFR UAM), warsztaty tańców rumuńskich (Anna Trąbała, EtnoBalans).


Szczegóły  stronie: http://www.dombretanii.org.pl/pl/fkre_edycja_2014.html


Festiwal organizowany jest dzięki wsparciu finansowemu ze środków Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Regionu Bretania.