wtorek, 21 października 2014

VI FESTIWAL KULTUR REGIONÓW EUROPY - RUMUŃSKA WOŁOSZCZYZNA
Dom Bretanii i Rumuński Instytut Kultury zapraszają na:

VI FESTIWAL KULTUR REGIONÓW EUROPY

RUMUŃSKA WOŁOSZCZYZNA

22-26 października 2014

Po raz szósty Dom Bretanii organizuje w październiku Festiwal Kultur Regionów Europy. Po raz pierwszy w historii Festiwalu działania odbywać się będą jednocześnie w Poznaniu, Koninie i Kaliszu. W tym roku zapraszamy na spotkanie z Wołoszczyzną, historyczną, rumuńską krainą położoną między Karpatami i Dunajem. Wydarzeniem artystycznym Festiwalu jest koncert Marii Răducanu, ikony rumuńskiej sceny muzycznej, znanej polskiej publiczności między innymi z występów na krakowskim Festiwalu Kultury Żydowskiej czy wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a także ze znakomitego albumu „Ziori” wydanego przez wytwórnię płytową Tzadik Johna Zorna. Artystka zaprezentuje 25 października w klubie Blue Note w Poznaniu wołoskie pieśni w jazzowej interpretacji. Akompaniował jej będzie berliński kompozytor i pianista Niko Meinhold. http://bluenote.poznan.pl/event/maria-raducanu-rumunia-fest-noz/.

Miłośników tańców w kręgu zapraszamy również na FEST-NOZ, wspólną zabawę muzyczno-taneczną nawiązującą do tradycyjnych, bretońskich zabaw ludowych, który odbędzie się tuż po koncercie Marii Răducanu & Niko Meinholda, o godz. 21.30, również w Blue Note. Na scenie wystąpią bretońscy muzycy: Pierrick Lemou (skrzypce) oraz Yann-Fanch Perroches (akordeon diatoniczny).


Organizatorzy Festiwalu zapraszają również do wzięcia udziału w scenicznej adaptacji słuchowiska „Mistrz Manole” (Teatr Polskiego Radia) w reż. Darka Błaszczyka & Zbyszka Olkiewicza i opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa, która odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (23.10, g.18.00) oraz w Domu Bretanii (24.10. g.19.00).


Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Chcemy odkrywać z Państwem Rumunię, Wołoszczyznę, poprzez ich niesamowitą różnorodność zapisaną w osobistych historiach, wydarzeniach, miejscach i krajobrazach. Program Festiwalu obejmuje: wykłady (dr Tomasz Klimkowski oraz dr Emilia Ivancu [Zakład Rumunistyki IFR UAM], Tomasz Ogiński, Michał Jurecki), spotkania autorskie (Michał Kruszona, dr Emilia Ivancu), projekcje filmów (Kino rumuńskie w Kinie Muza 23.10, pokazy filmów w Domu Bretanii, CKiS Konin, CKiS Kalisz), wystawę fotografii „VALAHIA. CAŁOŚĆ Z FRAGMENTÓW” (CKiS Konin, CKiS Kalisz), koncerty, spektakle, warsztaty językowo-kulturowe dla dzieci i dorosłych (dzięki współpracy z Zakładem Rumunistyki IFR UAM), warsztaty tańców rumuńskich (Anna Trąbała, EtnoBalans).


Szczegóły  stronie: http://www.dombretanii.org.pl/pl/fkre_edycja_2014.html


Festiwal organizowany jest dzięki wsparciu finansowemu ze środków Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Regionu Bretania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz